Uzem

OMU UZEM İLİTAM / Canlı Dersler

OMU UZEM İLİTAM / Canlı Dersler

Sisteme Nasıl Giriş Yapılır?

Canlı ders sistemine http://canliuzem.omu.edu.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş için kullanıcı adı olarak “öğrenci numaranızı” kullanacaksınız. Şifreniz ise ders portalına erişimde kullandığınız şifre ile aynıdır*.

* TC Kimlik numaranızın ilk 6 rakamı (+) isminizin ilk üç harfi. Yani TC Kimlik numaranız 123456789 ve isminiz Ahmet ise; şifreniz 123456AHM olacaktır.

Derslerimin Ne Zaman Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Sisteme giriş yaptığınız anda, canlı derslerinize ait takvimi göreceksiniz. Günlük – haftalık ve aylık olarak canlı derslerinizi bu takvim üzerinden görebilirsiniz.
Ayrıca sisteme giriş yapmadan da, takvim aracılığıyla derslerin ne zaman gerçekleşeceğini görebilirsiniz:

Canlı Derslerden Nasıl Haberdar Olabilirim?

Sizi canlı dersler hakkında pek çok şekilde haberdar edebiliriz. Aşağıda ki seçeneklerden size uygun olanı seçerek canlı dersler hakkında “hatırlatıcı” bildirimlerini alabilirsiniz:

Google Takvimini kaydedin:

Takvimin sağ alt köşesinde bulunan “+ Google Takvim” butonuna tıklayın.

gtakvim-1-canli-ders

Ardından açılan sayfada “Evet, bu takvimi ekle” butonuna tıklayın. Artık takvimimizden Google hesabınız ile haberdar olabilir, güncelleme ve değişiklikleri anında alabilirsiniz. Takvimi eklemeniz halinde, otomatik olarak hatırlatma e-mailleri alacaksınız.

E-mail Adresinize Hatırlatıcı Gönderelim:

Aşağıda ki form aracılığı ile İLİTAM e-mail hatırlatıcılarına abone olabilirsiniz.

Forma ulaşmak için lütfen tıklayın: http://eepurl.com/wA1JD

QR Kodunu Akıllı Telefonunuz ile Okutun:

qr-ilitam

* Derslerden önce- kayıt ettiğiniz e-mail adresine hatırlatıcı bir e-mail gönderilecektir.

Canlı Dersi Kaçırdım, Ders Kayıtlarını Nasıl İzleyebilirim?

Canlı ders kayıtları, ders tarihini takiben 3 ila 5 gün arasında eğitim portalında yayınlanmaktadır.

Derslere Katılabilmek için Bilgisayarımda Hangi Yazılımlar Kurulu Olmalı?

Canlı derslere katılabilmek ve canlı ders kayıtlarını izleyebilmek için bilgisayarınızda herhangi bir web tarayıcısı (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome) bulunması yeterlidir. UZEM olarak sizlere hızlı ve ücretsiz bir internet tarayıcısı olan Google Chrome‘u öneririz.

Google Chrome kullanıyorsanız Adobe Flash Player kurmanıza gerek yoktur.
Mozilla Firefox veya Internet Explorer kullanıyorsanız Adobe Flash Player‘ın sisteminizde kurulu olduğundan emin olun.

Dersleri bahsi geçen tarayıcıların kurulu olduğu herhangi bir işletim sisteminden izleyebilirsiniz. (Microsoft Windows, Pardus, Ubuntu, MacOSX vb.)

Canlı derslerde sesli ve görüntülü olarak söz almak isterseniz, bilgisayarınızda bir webcam ve mikrofon takılı-kurulu olmalıdır. Ancak webcam ve mikrofonunuz olmadan da dersleri takip edebilirsiniz.

İnternet Bağlantımda Sorun Yaşıyorum, Ne Yapabilirim?

En sık karşılaşılan sorunlardan biri ise internet bağlantısı sorunlarıdır. Canlı dersleri takip ederken, görüntü donması veya geç gelmesi, sesin zaman zaman kesilmesi ve benzeri problemler yaşıyorsanız öncelikle internet bağlantınızda bir sorun olmadığından emin olun. Genellikle çok kullanıcılı internet hatlarında (aynı internet hattının 2 veya daha çok kişi tarafından kullanılması durumu) ve 3G bağlantılarında (sinyalin düşük olduğu bölgelerde) bu gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Başka web sayfalarına sorunsuz ve hızlı bir şekilde erişebiliyor ancak canlı dersleri takip ederken sorun yaşıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

TTNet’in (Türk Telekom) ücretsiz sunduğu “Hız Testi” ile internet hızınızı test edebilirsiniz. Test sonuçlarını bizimle paylaşırsanız, yaşadığınız sorunu daha hızlı çözebiliriz. Hız testi için; http://hiztesti.ttnet.com.tr/
Cep Telefonumdan Canlı Dersleri Takip Edebilir miyim?

Android, iOS veya BlackBerry işletim sistemine sahip cep telefonlarınızdan veya tablet bilgisayarlarınızdan da canlı derslere katılabilirsiniz.

Canlı derslere mobil cihazınızdan katılabılmak için “Adobe® Connect™ Mobile” uygulamasını indirmeniz yeterlidir. Bu uygulama ücretsizdir.Canlı Derslere Erişirken Sorun Yaşıyorum, Yardıma İhtiyacım Var

Canlı derslerle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız canliders@uzem.omu.edu.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz.