Uzem

Bilkent Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Bilkent Üniversitesi Uzaktan Eğitim


Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi 1984 yılında kurulmuştur. Ülkemizin en saygın üniversitelerinden birisi olan Bilkent Üniversitesi, bünyesinde barındırdığı birinci sınıf akademisyenler ile eğitim kalitesinde çıtayı her zaman yüksekte tutan üniversitelerimizden.


Bilkent Üniversitesi’ndeki uzaktan eğitim çalışmalarına göz atacak olursak, üniversitenin bünyesinde kurulmuş olan bir uzaktan eğitim merkezi yoktur. Fakat bu Bilkent Üniversitesi’nde uzaktan eğitim faaliyetleri olmadığı anlamına gelmiyor.

Bilkent Üniversitesi uzaktan öğretim teknolojisini örgün öğrencilerini yurt dışındaki akademisyenlerle buluşturmak için kullanıyor. Bu amaçla Bilkent Üniversitesi belirli bir ders programı çerçevesinde video konferans sistemiyle öğrencilerine deneyimli akademisyenlerden ders alma şansı veriyor. Uydu bağlantısı kullanılarak gerçekleştirilen bu derslerde çoğunlukla yabancı akademisyenler ders vermekte. Bunun neticesi olarak da binlerce kilometre uzaktan da olsa Bilkent Üniversitesi’nin şanslı öğrencileri deneyimli profesörlerin tecrübelerinden istifade edebiliyorlar.

Uzaktan Eğitim teknolojisi ile ders verebilmek amacıyla Bilkent Üniversitesi bünyesinde kurulan video konferans uzaktan eğitim derslikleri kullanılmaktadır. Teknolojik altyapısı hazır hale getirilmiş iki tane uzaktan öğretim sınıfı öğrencilerin hizmetine verilmiştir.

Kampüs dışı uzaktan eğitim olayına gelecek olursak, Bilkent Üniversitesi’nin maalesef bu konuda bir girişimi bulunmamaktadır. Açıkçası Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesinden kampüs dışı öğrencilere yönelik bir uzaktan eğitim hizmeti beklerdik. Bunu yapan bir çok vakıf üniversitesi zaten mevcut. Yani yasal olarak bunun önünde hiçbir engel bulunmamakta.

Kaynak:uzaktanegitimrehberi