Uzem

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Adını Plevne savaşı kahramanlarından olan Gazi Osman Paşa’dan alan Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Türkiye’nin nispeten tecrübeli sayılabilecek üniversitelerinden birisidir. 1992 yılında kurulan üniversite şu anda yeni yeni uzaktan eğitim faaliyetlerine hız vermiş durumda.

Bu faaliyetler doğrultusunda uzaktan eğitim yönetmeliğini yayınlayan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi, yönetmelikte faaliyet alanı olarak şunları belirtmiştir. “iletişim ve bilgi teknolojisine dayalı olarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü ve sürekli eğitim dâhil ders, kurs, seminer, konferans, sertifika programı gibi tüm eğitim programları kapsamında uzaktan yapılan eğitim için plan, program, eşgüdüm ve uygulama faaliyetleri yürütmek.” (uzaktan eğitim yönetmeliği için tıklayın)

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi, halen kampüs dışı öğrencilere uzaktan öğretim vermese de kampüs içi öğrencilere ortak dersler ve bölüm dersleri kapsamında eğitim vermektedir. Bu dersler arasında İngilizce, bilgisayar destekli eğitim, eğitimde materyal tasarımı ve kullanımı, bitki koruma ve öğretim teknolojileri gibi dersler var.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi uzaktan eğitim platformu olarak yaygın olarak kullanılan LMS sistemi olan Moodle kullanmaktadır. Zaten Türkiye’de uzaktan eğitim veren üniversitelerin %90’ı LMS yazılımı olarak Moodle kullanmaktadır. Ayrıca merkezin internet sitesi şu an halen yapım aşamasında. Site içeriği çok zayıf ve bir çok sayfa boş. Bu nedenle detaylı bir bilgi bulmak çok zor. Ek olarak internet sitesinde uzaktan eğitim yüksek lisans, uzaktan eğitim lisans, uzaktan eğitim ön lisans ve sertifika programlarına ait sayfalar oluşturmuş. Buradan merkezin ileride bu alanlarda uzaktan öğretim faaliyetlerine başlayabileceğini ön görebiliriz. Neticesinde yeni kurulan bir uzaktan eğitim merkezi ve yapılanması henüz tam olarak bitmiş değil.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi İletişim Bilgileri

Adres: Gaziosmanpaşa Üniversitesi – Uzaktan Eğitim Merkezi 60150 Tokat / TÜRKIYE
Telefon :+90 356 252 1616
İnternet Sitesi: http://guzem.gop.edu.tr/

Kaynak:uzaktanegitimrehberi