Uzem

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim


İstanbul Teknik Üniversitesi uzaktan eğitim yapılanmasına erken başlayan üniversitelerden birisi. Üniversite 1996 yılında rektörlüğe bağlı olarak uzaktan eğitim merkezini kurmuştur.

Merkezin teknik altyapısı ve fiziki bina olanakları son derece iyi, hatta bu konuda İTÜ yü listenin tepesine bile yazabiliriz.
Teknik donanım hakkında ayrıntılı bilgi kurumun internet sitesinde mevcut. Sanırım yazarsak bu makale fazlaca uzayacak.

Üniversitenin uzaktan eğitim merkezini kurma amacı, diğer üniversitelerden biraz farklılık gösteriyor. Şöyle ki genelde 2000 senesinden önce kurulan uzaktan eğitim merkezleri daha çok kendi örgün eğitimine destek olmak amaçlı. İTÜ de bu şekilde uzaktan eğitim merkezini yapılandırmış. Ayrıca donanımlı online sınıf ve video konferans sistemlerini kiralayarak para kazanma yoluna da gitmiş.

Fiyatlar gene kurumun web sitesinde belirtilmiş.
Yeni açılan uzaktan eğitim merkezlerinin eğitim programları açmasıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi de sanırım politika değiştirerek sertifika programları açmaya karar vermiş fakat henüz açılan ve aktif olarak verilen bir sertifika eğitimi yok. Eğer bir sertifika eğitimi verilecekse sitelerinden duyuru yapılacağı da belirtilmiş.
Ayrıca kurum boş durmayıp projeler de geliştirmiş, en son yapılan girişim ise 3G laboratuvarı kurmak olmuş.

İstanbul Teknik Üniversitesi İletişim Bilgileri

Adres: İTÜ Maslak Kampüsü. Bedri Karafakioğlu Cad. Maslak/İstanbul
Telefon: +90 212 285 71 87
Fax: +90 212 285 30 24
İnternet Sitesi: http://www.uzem.itu.edu.tr/