Uzem

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uzaktan Eğitim

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uzaktan Eğitim


2001 yılında kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 11. yaşını kutlarken aynı sene uzaktan eğitim faaliyetlerine başlamış. Uzaktan öğretim veren özel üniversiteler kategorisine aldığımız Ticaret Üniversitesi’ndeki uzaktan öğretim ile ilgili gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.


İstanbul Ticaret Üniversitesi şu anda aktif olarak örgün öğrencilerine uzaktan eğitim kanalı ile eğitim veriyor. Yani kampüs dışı eğitim verdiği bir uzaktan eğitim programı yok. Kampüs içi uzaktan eğitim ise ön lisans ve lisans dersleri ile sınırlı. Şu anda Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili ve Yazım Kuralları I dersleri uzaktan öğretim yolu ile örgün öğrencilere aktarılıyor.

Bahsi geçen bu dersler İstanbul Ticaret Üniversitesi Uzaktan Eğitim Platformu üzerinden yürütülmektedir. Tabi bu sistem sadece ders materyallerini öğrencilerle paylaşmak için kurulmamış. Bu platform üzerinde öğrencilerin derslere katılıp katılmadığı ve bu dersler aktif olarak takip edip etmediği izlenmektedir. Ayrıca öğrenme ortamının etkileşimli hale getirilebilmesi için İstanbul Ticaret Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’nin çalışmaları da mevcut. Bu bağlamda öğrenciler arası iletişim gibi aktiviteler var.Sınavlar ise yüz yüze yapılmakta ve sınavlardan önce en az 2 saat olmak üzere yüz yüze bir sınıf ortamında konu tekrarı ve soru cevap uygulaması yapılmakta. Açıkçası bu şekilde bir uygulamaya ilk defa İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde denk geldik.

Destek anlamında da uzaktan eğitim merkezi öğrencilerine bol bol içerik sunmuş. Kurumun internet sitesinde bir öğrencinin sistem üzerinde rastlayabileceği sorular senaryolaştırılarak cevaplar verilmiş. Ayrıca uzaktan eğitim platformunun kullanma kılavuzu da öğrencilerle paylaşılmış.

Merkezin şu anda kampüs dışı eğitimi olmadığından bahsetmiştik. İlerleyen zamanlarda kurum uygulamalarında değişiklikler oldukça sizleri buradan bilgilendirmeye devam edeceğiz.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uzaktan Eğitim Bölümleri

Kampüs içi örgün öğrencilere yönelik ortak dersler
İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Bilgileri

İnternet Sitesi: Tıklayınız